Tahir Kahveci Bu siyasi dille bir yere varamayız!
Yazı Detayı
31 Mayıs 2021 - Pazartesi 21:14
 
Bu siyasi dille bir yere varamayız!
Tahir Kahveci
 
 

Ülkemizin birçok yerine belli dönemlerde iş seyahatlerine çıkarım. Her gün ise ülkemizin dört bir tarafında esnaflarla telefon trafiğim olur. Bu illerde ve ilçelerde ülkemizin en ücra köşesi Hakkari’nin Yüksekova’sı da var, Şırnak’ın Uludere’si de var Silopi’si de var. Konya’dan,Antalya’yaya oradan Sinop’a, Trabzon’a, Giresun’a, Ordu’ya kadar her yerde.

Denizli’nin merkezinden küçük ilçesi Sarayköy’e, Aksaray’ın Eskil ilçesine kadar.

Ramazan ayından önce yine bazı bölgelere gitmiştim. Ramazan ayı içerisinde salgınında büyük oranda yaygın olmasından ötürü bayram sonrasına ertelediğim seyahatlerim vardı. İlkini geçen hafta gerçekleştirdim.

Yukarda da ifade ettiğim gibi ziyaret olmadan da birçok kişiyle telefonda iletişim kurarız.

 

Gördüğüm ve gözlemlediğim şu; insanlarımız, esnafımız, şehirlerdeki küçük işletmelerimiz mutsuz. Salgının getirdiği hastalık korkusu, kısıtlamalar insanların psikolojisini de derinden etkilemiş. Bunun üstüne iş, aş ve yarınlar ne olacak kaygısı da var.

Anlayacağınız insanlarımızın psikolojisi iyi değil.

Hal böyle iken başta siyasilerimiz olmak üzere, toplumumuzun önde gelenleri, her gece televizyonlarda boy gösteren akademisyenler,siyasi yorumcular, toplumun kanaat önderleri söylediklerine her zamankinden daha fazla dikkat etmeli diye düşünüyorum. İnsanlar patlamaya hazır bomba gibi dururken ağızdan çıkacak kelimelerin toplumda nasıl bir etki edeceğini iyi hesaplamalılar.

Buna en son örnek olarak İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in nereye varacağını bilmediğini zannetmediğim bir cümleyi sarf etmesinin ardından Rize’ye gitmesi ve orada yaşananlar sorumsuzca hareket olarak görüyorum. 


 

Seçilmiş Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nı soykırımcı ve zalim İsrail’in başbakanına benzetmek hangi akla hizmetti doğrusu anlamakta güçlük çektim.

Heleki tamda İsrail’in Müslümanların kutsal ayında Müslümanlara zulüm ettiği günlerde bu sözü sarf etmek ve ardından Cumhurbaşkanı’nın memleketi olan Rize’ye gitmek!

Bu örneği verirken aslında sadece İYİ Parti’ye veya muhalefete söylemiyorum. İktidarı ile muhalefeti ile bütün siyasilere söylüyorum. Daha önceleri de ifade etmişimdir, iktidarın yanlışını dile getiren veya iktidara muhalefet eden herkesi ya FETÖ’cü ya PKK’lı ya da dış güçlerin adamı hain olarak ilan etmeninde siyasi hayatımıza katkısı olacağını düşünmüyorum.

Toplumu bu kadar gergin dille politize etmenin kimseye faydası yok.

Muhalefette attığı adımlara, söylediği sözlere dikkat etmeli, iktidar da daha kucaklayıcı olmalı diye düşünüyorum.

 
Etiketler: Bu, siyasi, dille, bir, yere, varamayız!,
Yorumlar
Haber Yazılımı