Trafikte kural tanımazlığa geçit yok!
Haber
26 Eylül 2021 - Pazar 15:30
 
Trafikte kural tanımazlığa geçit yok!
İçişleri Bakanlığı, trafik ekiplerinin “çakar” olarak tabir edilen yetkisiz ışıklı veya sesli uyarı işareti kullananlara yönelik yoğun denetim gerçekleştirdiğini duyurdu.
GÜNDEM Haberi
Trafikte kural tanımazlığa geçit yok!

ANKARA (İGFA) - İçişleri Bakanlığı'nın internet sitesinden alınan bilgiye göre, Emniyet ve Jandarma trafik ekipleri trafikte yetkisiz çakar kullanan ve makas atan, drift yaparak vatandaşların canını tehlikeye atanlara izin vermedi. Ekiplerin, geçen yılın ilk 8 ayında 49 bin 87 araca usulsüz çakar kullanımı, makas ve drift işlemi yapılırken bu yılın aynı döneminde bu sayı yüzde 11,3 artışla 54 bin 629’a yükseldi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada trafik güvenliğini tehlikeye sokan ve kazalara yol açan “aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına birden fazla şerit değiştirmeleri” şeklinde tanımlanan "makas atmaya" ise geçen yılın ilk 8 ayında 43 bin 443 işlem yapıldığı kaydedildi. Denetimler kapsamında işlem uygulanan araç sayısı 2021 yılının ilk 8 ayında yüzde 8,9’luk artışla 47 bin 310 oldu.

Ekipler, “drift” olarak bilinen “herhangi bir zorunluluk olmaksızın, karayollarında dönüş kuralları dışında bilerek ve isteyerek aracın el freninin çekilmesi suretiyle veya başka yöntemlerle aracın ani olarak yönünün değiştirilmesi veya kendi etrafında döndürülmesi” ihlaline ise geçen yılın ilk 8 ayında 3 bin 432 araca yaptırım uyguladı. Bu yılın aynı döneminde ise 3 bin 472 araca drift yaparak trafik güvenliğini tehlikeye soktukları gerekçesiyle ceza uygulandı.

 

????????????
Trafikte Kural Tanımazlığa İzin Verilmedi❗

2020 yılının ilk 8 ayında,
usulsüz çakar kullanımı,
makas atma ve driftten
4️⃣9️⃣.0️⃣8️⃣7️⃣ araca işlem yapılırken;

2021 yılı ilk 8 ayında işlem yapılan araç sayısı 1️⃣1️⃣,3️⃣ artışla
5️⃣4️⃣.6️⃣2️⃣9️⃣’a yükseldihttps://t.co/NTVCq0szI4 pic.twitter.com/H65o6l0kA6

— T.C. İçişleri Bakanlığı (@TC_icisleri) September 26, 2021

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Trafikte, kural, tanımazlığa, geçit, yok!,
Yorumlar
Haber Yazılımı