Bursa'da engelsiz yaşam Gemlik'e Uğur'la geldi
Haber
03 Aralık 2021 - Cuma 12:30
 
Bursa'da engelsiz yaşam Gemlik'e Uğur'la geldi
3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, kentlerdeki ve kalplerdeki tüm engellerin kaldırılmasını dileyen Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, engelli bireylere yönelik çalışmalarını anlattı.
BURSA Haberi
Bursa'da engelsiz yaşam Gemlik'e  Uğur'la geldi

“Engelsiz yaşam Gemlik’e Uğurla gelecek” sloganıyla, son dönemde özellikle sosyal destek alanında önemli çalışmalara imza atan Gemlik Belediyesi, engelli bireylere hayatı kolaylaştıran çalışmaları ile takdir topluyor.

Gemlik Belediyesi’nin engelli bireylere yönelik çalışmaları ise çeşitli alt başlıklar etrafında devam ediyor. Gemlik Belediyesi’nde İlk olarak, sosyal destek çalışmalarının hızlı ve kolay yürümesi için Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü kuruldu. İlçe merkezinde bulunan kapalı otoparkta, belediyeye ait alanlar tadilat ve bakımdan geçirilerek Sosyal Yardım İşleri Kampüsü haline getirildi. Dar gelirli aileler, Özel vatandaşlar ile diğer sosyal çalışmalar burada koordine edilmeye başlandı.

Engelsiz Birimi’nde sosyal ve hukuki desteğe ihtiyaç duyan Gemliklilere çeşitli konularda destek olunuyor. Vatandaşların ekonomik durumları nedeniyle satın alamadıkları hasta yatağı, işitme cihazı ve çeşitli ihtiyaçlarının sağlanması için çalışmalar yapılırken ihtiyaç duyulan konularda hukuki destek ve yönlendirme de Engelsiz Birimi’nde sağlanıyor.

Yaklaşık iki yıldır hizmet veren Engelsiz Taksi ise, bedensel engelli Gemliklileri ücretsiz olarak evlerinden istedikleri yere götürüyor, daha sonra ise yine evlerine bırakıyor. Şoförün yanında bir görevli ve bir refakatçinin de seyahat ettiği Engelsiz Taksi, randevu sistemiyle çalışıyor. Taksiden şimdiye kadar 400 engelli bireyin faydalandığı belirtildi.

Faaliyete devam eden Engelsiz Montaj Atölyesi’nde görev alan bireyler, basit montaj işleri yapıyor ve gelir elde ediyorlar. Ayrıca bu bireyler, Gemlik Belediyesi ile iletişim kuran işletmelerin ihtiyaçları doğrultusunda istihdam ediliyorlar.

SAHİLLERDE ARTIK ENGELSİZ

Öte yandan Gemlik Belediyesi’nin engelli bireylere yönelik bir diğer çalışması ise geçtiğimiz yaz kullanıma sunulan Engelsiz Plaj oldu. Kumla Yunuslar mevkiinde hazırlanan Engelsiz Plaj’da yurttaşların rahatlıkla gezmesini sağlayacak olan yürüyüş yolları, özel duş ve giyinme kabinleri ile batmayan şezlonglar da bulunuyor. Bedensel engelli bireyler, plajda güvenli şekilde denize girebiliyor.

 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Bursa'da, engelsiz, yaşam, Gemlik'e, , Uğur'la, geldi,
Yorumlar
Haber Yazılımı