Tahir Kahveci Kabakçı Mustafa İsyanı...
Yazı Detayı
12 Nisan 2021 - Pazartesi 13:49
 
Kabakçı Mustafa İsyanı...
Tahir Kahveci
 
 

Bir önceki yazımda darbelerden bahsederken Osmanlı İmparatorluğu'ndaki darbe girişimlerinden de örnek vermiştim.

Örnekler verirken Kabakçı Mustafa İsyanına değinmemiştim.

 

Kabakçı Mustafa İsyanı diğerlerinden biraz farklı ve bir yönüyle 15 Temmuz darbe kalkınmasına benzerlikleri var diye düşünüyorum.

 

Aslında tarih derslerinden Nizam-ı Cedit ve Nizam-ı Cedit ordularını hatırlarım, isyanları da hatırlarım ama Kabakçı Mustafa İsyanı diye bu kadar detaylı hatırlamam.

 

Ya derslerden hızlı geçtik ya da hocalarımız bize detaylı anlatmadılar herhalde.

Ne var ki 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Fetö yapılanması ile ilgili geçmişte kim ne dedi videoları dolaşırken 2007 yılında ANAP Genel Başkanı olarak mecliste grup toplantısında Erkan Mumcu'nun, "Hiç kimse Kabakçı Mustafa hezeyanlarına kapılmasın" diye yaptığı konuşmayı dinledikten sonra kimdir bu Kabakçı Mustafa dedim ve araştırdım.

 

(Erkan Mumcu'nun 2007'deki grup toplantısındaki o konuşmayı bulup dinlemenizi tavsiye ederim)

Fransız İhtilali'nden sonra Avrupa büyük değişimler olurken Osmanlı Padişahı III.Selim, bu değişime ayak uydurmak için imparatorluğun bazı uygulamalarını gözden geçirme kararı alıyor.Teknoloji ve sanayileşme konusunda ciddi adımlar atıyor. Bunlara karşın Kabakçı Mustafa diye biri çıkıyor ve dine karşı diye adeta yeni bir din icat ederek padişaha karşı ayaklanıyor.Tabi ki III.Selim'i kanlı bir şekilde tahtan indiriyor.

 

İşte Osmanlı'nın değişen dünyaya ayak uyduramamasının ilk adımı burada atılıyor ve koca imparatorluk yavaş yavaş yok olup gidiyor.

 

Ordumuz içerisinde dini inançlarını yaşamak isteyen, inancı gereği namazını kılan, orucunu tutan insanların ordu içerisinden ihraç edilmesini asla kabul edemeyiz.İnançlarını yaşayan insanların bu yaşam tarzlarından ötürü askeri okullara alınmaması kabul edilir değildir.

 

Ancak ordu içerisinden tarikat ve cemaat yapılanmasına ise asla müsaade edilmemelidir.Tarikat ve cemaat yapılanmasında emir tarikatın veya cemaatin başından alınır ki bu da tehlikeli sonuçlar ortaya çıkartır. Bunun en somut örneğini 15 Temmuz darbe girişiminde yaşadık.

 

"Cennet kılıçların gölgesi altındadır" diye mesaj gönderen "hoca ve alim" olarak gördükleri şahsın isteklerini tartışılmaksızın büyük bir emir olarak görürler.

 

Milletin üstüne bomba yağdırmak, sokaktaki insanları kurşuna dizmek onlar için "hoca" larının bir bildiği vardır. Bunları icra etmek büyük "hizmet" tir.

 

Her tarikatı her cemaati aynı şekilde değerlendirmek doğru değil elbette ama her türlü provokasyona açık yapı olduklarını düşünüyorum. Bu sebepten özellikle ordu içerisinden böyle bir yapılanmayı sağlıklı bulmayanlardanım.

Sadece tarikat ve İslami cemaatler değil elbette, her türlü oluşumlar için de aynı düşüncedeyim...

 
Etiketler: Kabakçı, Mustafa, İsyanı..., ,
Yorumlar
Haber Yazılımı