Eda Fatma Şen Gastroözofajiyel reflü
Yazı Detayı
20 Kasım 2020 - Cuma 13:06
 
Gastroözofajiyel reflü
Eda Fatma Şen
 
 

Mide içeriğinin yukarı, yemek borusuna geri kaçması sonucu yemek borusunun asitli ve enzimatik olan bu yapıdan kendini koruyamaması olarak tanımlayabileceğimiz reflü; stresli yaşam koşulları ve doğru olmayan beslenmenin getirdiği bir hastalıktır. Yemeklerden sonra hazımsızlık, ekşime, mide asidinin ağza gelmesi, yemek borusunda yanma gibi durumlar, reflü belirtileridir.

 

Zamanla birlikte birçok alışkanlık gibi yeme alışkanlıklarımız da değişmiş ve düzensizleşmiş; hazır gıda, fast food tarzı yiyecekler ve çay-kahve tüketimi oldukça artmıştır. Bu anlamda reflüyü kontrol altına almada uygulayabileceğimiz bazı beslenme davranışları mevcuttur. Bunlardan ilki yağ ve yağlı besinleri azaltmak, yağsız protein içeriğine önem vermektir. Koyu çay, kahve, çikolata, gazlı içecekler, acı baharatlar, nane, domates, biber, salça, turunçgiller, salam-sosis gibi işlenmiş gıdalar, konserve ürünler ve soğan-sarımsak gibi besinlerin tercih edilmemesi reflü şikayetlerini azaltmada etkili olacaktır. Bunun yanında tüm çiğ sebzeler reflü şikayetini arttırmada etkili olabilir. Bu anlamda kendinizi deneyerek sizde kötü etki yaratan sebzeleri haşlayıp yemeye özen gösterin.

 

Reflüyü tetiklemede oldukça etkili bir diğer madde olan sigara ve alkol kullanımı varsa muhakkak bırakma/azaltma yönünde adım atılmalıdır. Çok sıcak veya çok soğuk yiyeceklerden uzak durulmalı, mide gerilimini azaltmak adına yemek yeme sırasında su tüketiminden kaçınılmalı, çok çiğneme yapılmalı ve mide çok doldurulmadan sofradan kalkılmalıdır. Yemek yedikten sonra 2-3 saat boyunca yatar pozisyona geçilmemelidir. Su tüketimine ve bunu gün içine yayarak ve yudum yudum içerek yapmaya özen gösterilmelidir.

 

Liften zengin besinler, aşırıya kaçmayacak düzeyde yulaf, havuç, elma, muz, armut ve aşırıya kaçmayacak şekilde zencefil, reflü şikayetlerini azaltan besinlerdir. Aynı zamanda sebzelerden brokoli, lahana ve kereviz de reflü şikayetlerinde verilen besinler olmakla birlikte her bireyde gösterdiği etki farklıdır. Birey mutlaka bu besinleri ufak ufak kendinde denedikten sonra beslenmesine dahil etmelidir.

 
Etiketler: Gastroözofajiyel, reflü,
Yorumlar
Haber Yazılımı