Denizhan Sezgin Ermeni Sorunu
Yazı Detayı
27 Nisan 2021 - Salı 11:12
 
Ermeni Sorunu
Denizhan Sezgin
 
 

Tarihte olduğu gibi günümüzde de, Ermeni toplumu üzerinden siyasi ve ekonomik çıkar sağlamaya çalışan ülkeler bulunmaktadır. Bazı ülkelerde Türkleri ve Türkiye’yi sözde soykırımla suçlayan anıtlar dikilmekte, bazı ülkelerde de soykırım iddiasını tanımaya yönelik kararlar parlamento gündemlerine getirilmekte, hatta kimi ülke parlamentolarında kabul edilmektedir. Gerçekte tarihçilere bırakılması gereken bu konular, siyasetçilerin elinde çıkar aracı haline dönüştürülmektedir.

 

Türkiye’nin yüzyılı aşkın süredir başını ağrıtan Ermeni sorunu, dış ilişkilerini bozmakta,  yıllardır bir şekilde önümüze getirilip ülkemizi suçlu duruma getirmeye çalışılmaktadır. En önemlisi yüzlerce yıl birlikte yaşadığımız Ermeniler ile düşman yapılmak istenmektedir. Son olarak ABD Başkanı Joe Biden bu konuda 24 Nisan günü 1915 olayları için 'soykırım' ifadesini kullandı.

 

 

 

 

1960'lı yılların ikinci yarısından itibaren, çeşitli ülkelerde yerleşik olan Ermeni grupların, Türkiye aleyhine başlattıkları karalama kampanyaları ile varlığını hissettiren sözde Ermeni sorunu, 1973 yılından sonra "Ermeni terörizmi"ne dönüşmüştür.

Bu tarihten itibaren Türkiye'ye yönelik Ermeni faaliyetleri, "dört T" planı çerçevesinde uygulamaya konulmuştur. Bu plan, sözde Ermeni sorununun tüm dünyaya “tanıtmak”, Türkiye’yi bu temelsiz iddiaları “tanımak” zorunda bırakmak, sözde soykırımdan dolayı Türkiye'den "tazminat" ve "toprak" almak ve "Büyük Ermenistan" rüyasını gerçekleştirmektir.

Bugün, maksatlı olarak gündemde tutulmaya çalışılan sözde ermeni sorununun ne derece mesnetsiz olduğunu ve ne tür çıkar kaygıları ile ortaya atıldığını daha iyi anlayabilmek için tarihsel gelişiminin incelenmesi gerekiyor.  Her Millet geçmişine sahip çıkmalı fakat bu soykırım düşüncelerinin daha önce ki tarihine bakılıp Türk-Ermeni ilişkisinin bu kadar yıpranmasına izin verilmemesi gerekiyor. Tarihimize bakarsak Osmanlı zamanında Ermeni ve Türkler kardeş gibi yaşamış hatta birbirleriyle evlilikler yapılmış, şimdi ise sanki iki millet arasında benzer yakınlaşma olmamış gibi yüzyıl sonra soykırımdan bahsediliyor.

 

Sonuç olarak, Türkiye'nin meseleye olan yaklaşımının bir tarz değişikliğine gitmesi ve kendisini uluslararası kamuoyunda agresif olarak göstermeyecek dayanaklar üretmesi gerekmektedir. Tüm hukuki yollar kullanılarak soykırım iddialarını çürütme yolu bulunmalıdır. Ülkemizin tanıtımı ve lobi faaliyetleri hızlandırılmalıdır. Bugün ABD’de, bilinen yaklaşık 1228 Ermeni lobi kuruluşu Türkiye’nin aleyhinde faaliyet göstermekte. Otoriteler, Ermeni lobisinin kongre üyelerini etkilemek için yılda 14 milyon dolar sarf ettiğinden söz ediyor.

 

Yani Türkiye’nin karşısında organize olarak hareket eden bir millet var. Bu nedenle tarihi gerçekleri ve haklı davamızı tüm dünyaya anlatmak, devletimiz, bilim adamlarımız, işadamlarımız ve turizmcilerimiz başta olmak üzere her Türk vatandaşının, önemli görevidir.

 
Etiketler: Ermeni, Sorunu,
Yorumlar
Haber Yazılımı