Denizhan Sezgin Bursa’da turizm potansiyeline genel bir bakış
Yazı Detayı
02 Nisan 2021 - Cuma 13:01
 
Bursa’da turizm potansiyeline genel bir bakış
Denizhan Sezgin
 
 

Dünya, son iki yılı benzeri görülmemiş bir küresel sağlık pandemisi geçirmektedir. 2019 yılı sonunda Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan Koronavirüs (Covid-19), çok kısa bir sürede dünya çapına yayılan bir salgına dönüşerek, 215 ülkeye yayılmıştır.

 

Ocak 2021 itibariyle dünya genelinde virüs nedeniyle enfekte olan kişi sayısı 61 milyonu aşarken, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 1,5 milyona bulmuştur. Bu Covid 19 Salgını günlük, sosyal ve iş hayatını derinden etkileyerek dünya ekonomisi de çok ciddi zarara uğramaktadır.

 

Korona virüs salgınının bölgesel etkilerine bakıldığında ise 2020 yılında Avrupa bölgesinde yüzde 8,3 oran ile en keskin düşüşü yaşamıştır. IMF’nin en son Ekim 2020 ayında yaptığı tahminlere göre İtalya’da 10,6, Fransa’da 9,8, İspanya’da ise yüzde 12,8 gerileme beklenirken İngiltere’deki gerileme yüzde 9,8 oranında gerçekleşecek. 2021 Amerika Birleşik Devletleri’ndeki gerilemenin yüzde 4,3 olması beklenirken Çin ekonomisinin yüzde 1,9 oranında büyümesi beklenmektedir. Latin Amerika ekonomilerinde ise yüzde 8,1 oranında daralma öngörülmektedir.

 

Korona virüs salgını küresel ölçekte yüzyılın en büyük ekonomik krizine yol açarken bu süreçten dünyada ve ülkemizde en olumsuz etkilenen sektörlerin başında turizm gelmiştir. Turizm sektörüyle ilgili olarak açıklanan tüm veriler, yaşanan kaybın büyüklüğünü açık biçimde ortaya koymaktadır.

 

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi verilerine göre, dünyanın en büyük 20 ekonomisinde turizmin ulusal ekonomilere en fazla katkısı olan ülkeler Tayland (yüzde 22), Filipinler (yüzde 21), Meksika (yüzde 16.1), İspanya (yüzde 14.9) ve İtalya (yüzde 13) korona virüs krizinden en çok etkilenen devletler oldu.

 

Turizmin ülke ekonomisine katkısının yüzde 11.6 olduğu Türkiye ise, salgın sebebiyle en çok etkilenen 6. ülke konumunda. Bu süreçte özellikle Seyahat acenteleri ve turist rehberleri bu durumdan etkilendiler. Zor bir dönem geçirdiler. Yaklaşık bir yıldır da bu olumsuzluk dünyada olduğu gibi ülkemizde de devam ediyor. Diğer taraftan Avrupa Birliği kapılarını açarsa ve aşılama çalışmaları belli bir oranda devam eder ise o zaman turizminde hareketlilik başlayacaktır.  

 

Tüm dünyayı saran ve on binlerce insanın ölümüne yol açan Covid-19 salgınının günümüzde etkileri hala sürmektedir. Bitmesine yönelik tahminler ortaya koymak güç olduğu gibi bittiği takdirde sonuçlarının ne olacağını kestirmek de oldukça zor görünüyor.

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen Profesyonel Turist Rehberliği  ruhsatnamesine ve meslek  odaları  tarafından  verilen  çalışma  kartına  sahip  turist rehberleri oluşturmaktadır.  TUREB - Turist Rehberleri Birliği (2020)  verilerine göre 13 meslek odasına  kayıtlı  olarak toplamda 11.192 turist rehberi bulunmaktadır. Bu rehberlerden 8490 tanesi eylemli olarak mesleği icra etmektedir.

 

Önümüzde bir süreç var. Bu süreçte yapılması gerekenler var. Pandemi sürecinde tura  çıkmakta  zorlanan  ve  bu  nedenle  ciddi  ekonomik  sıkıntılar  yaşayan  turist rehberlerinin  bakanlıktan  beklentileri;  kredi,  hibe,  işsizlik  maaşı  gibi  ekonomik  destekler  olmuştur.

 

Turizm sektörü içerisinde entelektüel sermaye açısından en nitelikli çalışan gruplarından birini oluşturan turist rehberlerinin yaşayabileceği ekonomik sıkıntılar nedeniyle sektörü bırakmaları ve başka alanlarda kazanç arayışı içerisine girmeleri pandemi sürecinden sonraki dönemler için yeri doldurulamaz kayıplar yaratabilecektir. Dolayısıyla bu süreçte özellikle Turist Rehberlerinin ilgili otoriteler tarafından ekonomik olarak desteklenmesi gerektiğine inanıyorum.

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler: Bursa’da, turizm, potansiyeline, genel, bir, bakış,
Yorumlar
Haber Yazılımı