Türkiye'de de uygulanacak! SinoVac firması, sessizliğini bozdu
Haber
13 Ocak 2021 - Çarşamba 14:05
 
Türkiye'de de uygulanacak! SinoVac firması, sessizliğini bozdu
Türkiye, Brezilya ve Endonezya'da klinik testlerine devam edilen koronavirüs aşısıyla ilgili Çinli SinoVac firması sessizliğini bozdu. Firma, aşıyla ilgili kafa karıştıran farklı etkinlik oranlarının duyurulmasının ardından "Testlerin sonucu, aşının güvenli ve etkili olduğunu kanıtlamak için yeterlidir" açıklamasını yaptı.
GÜNDEM Haberi
Türkiye'de de uygulanacak! SinoVac firması, sessizliğini bozdu

Geçen hafta aşının "hafif ila şiddetli" Kovid-19 vakalarına karşı yüzde 78 etkili olduğunu açıklayan Brezilyalı Butantan Enstitüsü dün de, Türkiye'de de deneyleri yapılan SinoVac firmasının ürettiği korona aşısının etkinlik oranının yüzde 50,4'te kaldığını bildirdi. Aşının etkinlik oranı ise test sürecinde Türkiye'de yüzde 91, Endonezya'da ise yüzde 65 olarak açıklanmıştı.

 

"TEST SONUÇLARI, AŞININ GÜVENLİ VE ETKİLİ OLDUĞUNU KANITLIYOR"

 

Bu gelişmeler sonrası dünyanın umutla beklediği aşı ile ilgili endişeler ortaya çıktı. Çinli SinoVac firması, "Üçüncü aşama koronavirüs aşısı testlerinin sonucu, aşının güvenli ve etkili olduğunu kanıtlamak için yeterlidir" açıklamasını yaptı.

 

PERŞEMBE YA DA CUMA GÜNÜ UYGULANMAYA BAŞLANACAK

 

Öte yandan 31 Aralık'ta ülkemize gelen ve şu an birtakım testlere tabi tutulan SinoVac firmasının aşısı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya göre perşembe ya da cuma günü uygulanmaya başlanacak.

 

ÖNCELİK SAĞLIK ÇALIŞANLARINA VE 65 YAŞ ÜSTÜ YAŞLILARDA OLACAK

 

İlk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstü vatandaşlarımız ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar gibi toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler aşılanacak. Yaşlı ve engelli evlerinde aşı uygulama odası olanlar kendi kurumlarında, olmayanlara da mobil ekipler aşıyı uygulayacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye'de, de, uygulanacak!, SinoVac, firması,, sessizliğini, bozdu,
Yorumlar
Haber Yazılımı