Putin: Dağlık Karabağ, Azerbaycan'ın ayrılmaz bir parçası
Haber
23 Kasım 2020 - Pazartesi 09:16
 
Putin: Dağlık Karabağ, Azerbaycan'ın ayrılmaz bir parçası
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dağlık Karabağ'ın aidiyeti ile ilgili değerlendirmesinde bölgenin Azerbaycan topraklarının ayrılmaz bir parçası olduğunu belirtti.
DÜNYA Haberi
Putin: Dağlık Karabağ, Azerbaycan'ın ayrılmaz bir parçası

Rus devlet televizyonu Rossiya 1'e konuşan Vladimir Putin, Dağlık Karabağ'ın aidiyeti ile ilgili değerlendirmesinde bölgenin Azerbaycan topraklarının ayrılmaz bir parçası olduğunu söyledi.

 

"ERMENİSTAN DAĞLIK KARABAĞ'IN EGEMENLİĞİNİ TANIMADI"

 

Putin, " Ermenistan, Dağlık Karabağ'ın bağımsızlığını ve egemenliğini tanımadı. Bu, uluslararası hukuk açısından hem Dağlık Karabağ'ın hem de ona komşu tüm bölgelerin Azerbaycan Cumhuriyeti topraklarının ayrılmaz bir parçası olduğu anlamına geliyordu" diye konuştu.

 

"ERMENİSTAN TOPRAKLARINA KİMSE SALDIRMADI"

 

Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü'ndeki (KGAÖ) üyelik koşullarının Rusya'yı ihtilafa dahil olmaya zorlamadığını vurgulayan Putin, şöyle konuştu: "KGAÖ antlaşması, bu antlaşmanın bir üye devletinin topraklarına saldırılması durumunda karşılıklı yardım öngörüyor. Ermenistan Cumhuriyeti topraklarına hiç kimse saldırmadı ve bu bize çatışmalara doğrudan katılma hakkı vermedi."

 

"ERMENİSTAN KENDİNİ UNUTULMUŞ HİSSETMEDİ"

 

Moskova'nın Erivan ile askeri-teknik işbirliği çerçevesinde yükümlülüklerini tam olarak yerine getirdiğine dikkat çeken Putin, "Sizi temin ederim ki Ermenistan kendisini terk edilmiş, unutulmuş hissetmedi. Ve Rusya, bunun olmaması için her şeyi yaptı" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Putin:, Dağlık, Karabağ,, Azerbaycan'ın, ayrılmaz, bir, parçası,
Yorumlar
Haber Yazılımı