Kaftancıoğlu'nun 'Atatürk' dememesi üzerine başlayan tartışmaya Kılıçdaroğlu müdahale etti
Haber
15 Eylül 2020 - Salı 10:21
 
Kaftancıoğlu'nun 'Atatürk' dememesi üzerine başlayan tartışmaya Kılıçdaroğlu müdahale etti
CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmada 3 defa "Atatürk" demeden sadece "Mustafa Kemal" deyince partililerin tepkisini çekti. Tartışmaların büyümesi üzerine Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu konunun uzatılmaması talimatını verdi.
SİYASET Haberi
Kaftancıoğlu'nun 'Atatürk' dememesi üzerine başlayan tartışmaya Kılıçdaroğlu müdahale etti

Zaman zaman partililerin de tepkisini çeken CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 9 Eylül'de İstanbul'da yaptığı bir konuşmada 3 defa "Mustafa Kemal" deyince "Atatürk" demediği için parti içinde sert eleştirilerin hedefi oldu. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ise duruma müdahale etti.

 

"DAHA FAZLA YORUM YAPMAYIN" TALİMATI

 

Hürriyet'ten Rifat Başaran'ın haberine göre; CHP Genel Merkezi devreye girdi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, kurmayları aracılığıyla, böyle bir zamanda bu tartışmanın doğru olmadığını ifade ederek, partililerin bu konuda daha fazla yorum yapmamasını istedi.

 

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Kılıçdaroğlu'nun mesajını milletvekillerinin ortak WhatsApp grubundan paylaştı ve milletvekillerinden bu konuda yorum yapılmamasını istedi. İzmir Milletvekili Tacettin Bayır ise "Bize değil Atatürk diyemeyenlere konuşmayın diyeceksiniz" sözleriyle tepkisini dile getirdi. CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel'in de sosyal medyada peş peşe yapılan paylaşımlar üzerine, İzmir milletvekillerine mesaj göndererek, "Bu konuların konuşulacağı yerler basın ve sosyal medya değil, partimizin yetkili kurullarıdır" dediği öğrenildi.

 

NE OLMUŞTU?

 

9 Eylül'de 97. yaşını kutlayan CHP'de İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu katıldığı bir etkinlikte "Türk Siyasetinde Örgütün Yeri ve Seçim Güvenliği" başlıklı bir konuşma yaptı. Kaftancıoğlu, 1,5 saat süren konuşmasında 3 defa Atatürk'e atfen "Gazi Mustafa Kemal" ismini kullandı. Bu durum toplantıda bulunan tecrübeli siyasetçi Uluç Gürkan'ın da dikkatini çekti ve tepki gösterdi. Daha sonra bu yaşananları Sözcü yazarı Serpil Yılmaz, köşesinde aktarınca olay açığa çıktı ve tüm tepki çekti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kaftancıoğlu'nun, 'Atatürk', dememesi, üzerine, başlayan, tartışmaya, Kılıçdaroğlu, müdahale, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı