Erken emekli olabilirsiniz! İşte o meslekler
Haber
20 Ekim 2020 - Salı 10:00
 
Erken emekli olabilirsiniz! İşte o meslekler
‘Yıpranma hakkı’ olarak bilinen ancak teknik tabiri ‘fiili hizmet süresi zammı’ olan uygulama, çalışanın daha erken emekli olmasını sağlıyor. Yıpranma hakkı kurşun ve arsenik işlerinde çalışanlara, polise ve milletvekillerine de veriliyor.
EKONOMİ Haberi
Erken emekli olabilirsiniz! İşte o meslekler

Bu hak, son yapılan düzenleme ile sağlık çalışanları, cezaevi görevlilerine de tanındı. Şu anda toplam 45 işkoluna erken emeklilik imkânı tanınmış durumda. Çimento sektöründe çalışandan tutun da cam ve madencilik alanında çalışanlara kadar birçok meslek bu listeye dahil. Bu kapsamda belli mesleklerde çalışanlar her bir yıl için emekliliklerine 60 ya da 90 gün, kimi mesleklerde ise 180 gün fazladan süre (yıpranma hakkı) kazanıyor.

 

Mesleğe göre
 

Normal çalışma süresi olan 360 günün üzerine çalıştığı riskli sektöre ve kanunun bu sektörde tanıdığı artı süreye göre fazladan hizmet süresi ekleniyor. Normal şartlarda 360 gün çalışılması gerekirken, cıva üretiminde çalışanlar bir yıl içinde 450 gün çalışmış sayılıyor. Madenlerde çalışanlar için bu süre daha fazla 180 gün, yani 6 ay. Yeraltı madenlerinde çalışan bir işçi 360 gün çalıştığında fiili hizmet süresi zammı uygulandığında 540 gün çalışmış sayılıyor; bu da emekliliği öne çekiyor.

 

5-8 yıl arasında
 

Yıpranma gün sayısı yapılan işe göre 5 ile 8 yıl arasında değişiyor. İşçi ve memurların yararlandıkları yıpranma süresi, üç yılı geçmemek üzere işçi ve memurun emekli olacağı yaş haddinden düşüyor. Bu, prim sorunu olmayan işçi veya memurun üç yıl erken emekli olmasını sağlıyor. Memurların yararlandıkları yıpranma sürelerine ayrıca emeklilik ikramiyesi de ödeniyor.

 

Ağustos 2018 itibarıyla
 

İnsan sağlığına ilişkin işlerde çalışanlara tanınan yıpranma hakkı, 3 Ağustos 2018’den sonraki çalışmalara uygulanacak. Çalıştıkları her 360 güne karşılık, 60 gün ilave edilecek. Ceza infaz kurumlarında çalışanlara sağlanan yılda 90 günlük yıpranmadan ceza infaz kurumu müdürü, idare memuru, infaz ve koruma başmemuru, infaz ve koruma memuru unvanlı kadrolarda bulunlar ile ceza infaz kurumlarında hükümlü ve tutuklularla irtibat içinde olan diğer görevliler yararlanabiliyor. Ceza infaz kurumu personeli için yıpranma, 25 Ağustos 2017’den sonraki çalışmaları için geçerli.

 

İşte erken emekli edecek meslekler
 

180 GÜN
 

Madencilik ve yeraltı işleri.

 

90 GÜN
 

Cıva üretimi işleri
 

Demir ve Çelik fabrikaları

 

Asit üretimi yapan fabrika ve atöyele
 

Sahil Güvenlik Komutanlığı
 

Radyoaktif işler,

 

Türk Silahlı Kuvvetleri
 

Emniyet-Polis-Mit çalışanları
 

Ceza infaz kurumlarında çalışanlar

 

Basın ve gazetecilik işleri

 

TRT’de haber hizmetinde çalışanlar
 

TBMM yasama organı üyeleri
 

Cumhurbaşkanlığı yardımcıları ve bakanlar.

 

60-90 GÜN
 

Kurşun ve arsenik işleri
 

Su altında çalışmayı gerektiren işler.

 

60 GÜN
 

Alüminyüm fabrikaları
 

Döküm fabrikaları
 

Çimento fabrikaları
 

Cam fabrika ve atölyeleri

 

Kok fabrikaları
 

Termik santraller
 

İtfaiye ve yangın söndürme işleri
 

İhtiyat pilotları

 

Diş tabibi

 

Eczacı
 

Tabip
 

Hemşire

 

Ebe
 

Hastabakıcı hemşireler
 

Toplum sağlığı teknisyeni

Kaynak: Editör:
Etiketler: Erken, emekli, olabilirsiniz!, İşte, o, meslekler,
Yorumlar
Haber Yazılımı