Davutoğlu'ndan Bahçeli'ye 'Serok Ahmet' tepkisi
Haber
19 Ocak 2021 - Salı 11:07
 
Davutoğlu'ndan Bahçeli'ye 'Serok Ahmet' tepkisi
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, kendisine 'Serok Ahmet' diyen MHP lideri Devlet Bahçeli'ye tepki gösterdi. Davutoğlu, "'Serok Ahmet' diyerek kendince hakaret etmeye çalışıyor. Bahçeli Kürtçeye hakaret ediyor. Bana hakaret etmek için Kürtçeyi kendince kullanıyor. Bu Türkiye'de gerçek anlamda bölücülüktür" dedi.
SİYASET Haberi
Davutoğlu'ndan Bahçeli'ye 'Serok Ahmet' tepkisi

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu bugün FOX TV'de İsmail Küçükkaya'nın konuğu oldu. Gündeme dair önemli açıklamalarda bulunan Davutoğlu kendisine 'Serok Ahmet' diyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye tepki gösterdi.

 

Bahçeli'nin kendince Kürtçe'ye hakaret ettiğini savunan Davutoğlu, " Bana hakaret etmek için Kürtçeyi kendince kullanıyor. Bu Türkiye'de gerçek anlamda bölücülüktür" ifadelerini kullandı.

 

Davutoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

 

"Son 4 yıl içinde Türkiye de içinde olmak üzere yükselen otoriter dalga biraz da Trump'ın o tek taraflı otoriter eğiliminden etkilenmişti. Türkiye'de otoriterliği tenkit ettiğimizde 'Bütün dünyada otoriter liderler var' deniliyordu. Türkiye sırtını ne Biden'a, ne Trump'a, ne Brüksel'e ne de Pekin'e dayamamalıdır. Türkiye demokrasi zemininde tam bağımsız bir politika yürütmelidir. Böyle bir politika yürütürsek saygı duyarlar, yürütemezsek 'aptal olma' diye mektup alırlar Ankara'da oturanlar.

 

"ALTERNATİF BİR ARAYIŞA GİRMEDİLER"

 

Aşı konusunda iktidarın tutumu güven uyandırmaktan uzak. Tüm yatırımlarını ikinci faz denemelerini yeni bitirmiş Çin aşısına yaptılar. Diğer aşıları yok saydılar, alternatif bir arayışa girmediler.

 

"NİHAYET AŞI GELDİ AMA 3 MİLYON DOZ"

 

Sağlık Bakanı iddialı bir açıklama yaptı, "11 Aralık'ta aşılamaya başlıyoruz" dedi ve kısa bir sürede 50 milyon hedefini koydu. 11 Aralık geldi geçti, aşı yok. 25 Aralık geldi geçti, aşı yok. Nihayet aşı geldi ama 3 milyon doz. Yani 1.5 milyon insana aşı. Eğer gerçekten Çin ile yaptığınız 50 milyon dozluk bir aşı sözleşmesi var ise bize bir gösterin. Ama yok.

 

"BAHÇELİ NEREDEYSE SALDIRGANLARI GÖZETEN AÇIKLAMALAR YAPTI"

 

(Selçuk Özdağ'a saldırıyla ilgili) Bahçeli mağduru değil, saldırganları neredeyse gözeten açıklamalar yaptı. Türkiye'de 90'lı yıllarda da benzer şekilde siyasiler ve gazeteciler hedef alınıyordu. Kimse önünü göremiyordu ve Türkiye'de demokrasi büyük bir zarar görmüştü.

 

"TÜRKİYE'Yİ KUTUPLAŞTIRICI BİR ATMOSFERE SOKUYORLAR"

 

Türkiye'de otoriter yönetim heveslileri böyle bir atmosfer oluşturmaya ve toplumu kutuplaştırmaya çalışıyorlar. Bunun için tehditler, hakaretler, saldırılar, sert dil ile Türkiye'yi seçim öncesi gerilime dayalı, kutuplaştırıcı bir atmosfere sokuyorlar.

 

"BİZ OYUNU DAHA ÖNCE 70'LERDE, 90'LARDA GÖRDÜK"

 

Sayın Cumhurbaşkanı'nı uyarıyorum, biz bütün bu siyasi mücadeleye girerken demokrasi için girdik, insan hakları için girdik. Siyasilerin, gazetecilerin sokakta ölüm kastıyla saldırıya uğrayacağı, cezalandıracağı bir Türkiye, bizim hayalimiz değildi. Bakın biz oyunu daha önce gördük 70'lerde, 90'larda. Önce toplum şiddete alıştırılıyor, sonra gerilime alıştırılıyor, sonra birileri 'Nereye gidiyoruz' deyip otoriter bir yönetim getiriyorlar. 28 Şubat da böyle geldi, 12 Eylül de böyle geldi.

 

"BAHÇELİ'NİN YAPTIĞI AÇIKLAMA İNTİKAM DUYGUSUDUR"

 

Sayın Bahçeli siyasi tecrübesine ve genel olarak geçmişteki algısına tam ters bir tutum içinde. Sayın Bahçeli'nin dün yaptığı açıklama bir öfke, bir nefret, bir intikam duygusudur. Nedir alıp veremediği bizimle ve farklı düşünen bütün insanlarla? Sayın Bahçeli'ye tavsiyem şu: Normalleşmeli.

 

"ASIK SURATLAR KOALİSYONU DERİM"

 

Sayın Bahçeli ve Sayın Erdoğan'ın ortak özelliği, yüzlerinde bir tebessüm, bir empati, bir muhabbet yok. Ben bugün koalisyonu adlandırmak istesem, asık suratlar koalisyonu derim. Her ikisi de konuştuğunda karşıda bir düşman cephe varmış gibi konuşuyorlar. Sayın Erdoğan ve Bahçeli öyle bir eda ile konuşuyorlar ki bu ülkenin gerçek sahipleri onlar, diğer herkes kiralık oturuyor gibi. Hayır, bu ülkenin sahipleri 83 milyonun hepsidir.

 

"BAZI MHP MİLLETVEKİLLERİ ALPARSLAN TUFAN'I TEHDİT ETTİ"

 

Bugün maalesef İçişleri Bakanı da, iktidar da Bahçeli'nin onayı olmadan, Bahçeli ne düşünüyor diye düşünmeden adım atamıyorlar. Bazı MHP milletvekilleri, soruşturmayı yapan Başsavcı Alparslan Tufan'ı tehdit ettiler. Niye suçluların ortaya çıkmasına engel oluyorsunuz? Bırakın çıksın bu suçlular, ülkücü camia da aklansın siz de aklanın alakasızsa"

Kaynak: Editör:
Etiketler: Davutoğlu'ndan, Bahçeli'ye, 'Serok, Ahmet', tepkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı