Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fatih sondaj gemisinde müjdeyi açıkladı
Haber
17 Ekim 2020 - Cumartesi 16:33
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fatih sondaj gemisinde müjdeyi açıkladı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih sondaj gemisinde açıklamalarda bulunuyor. Erdoğan, "Keşfettiğimiz 320 milyar metreküplük rezerve 85 milyar metreküp daha bulundu. Sakarya sahasının Tuna 1 bölgesindeki doğalgaz rezerv miktarı 405 milyar metrekübü buldu." ifadelerini kullandı.
EKONOMİ Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fatih sondaj gemisinde müjdeyi açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çarşamba günü yaptığı açıklamada yeni müjdelerin geldiğini duyurmuştu. Erdoğan, 'Fatih sondaj gemimizin keşfettiği 320 milyar metreküplük doğalgaz rezervinin haberi milletimizi adeta sevince boğmuştu. Cumartesi günü Fatih sondaj gemimize giderek, hem çalışmaları bizzat yerinde görecek hem de yeni rezerv miktarını açıklayacağız demişti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fatih sondaj gemisindeki incelemelerinin ardından açıklamalarda bulunuyor.

 

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları:

 

320 milyar metroküplük doğalgaz müjdesini 21 Ağustos'ta milletimize ilan etmiştik. Keşfettiğimiz rezerve 85 milyar metreküp daha bulundu. Sakarya sahasının Tuna 1 bölgesindeki doğalgaz rezerv miktarı 405 milyar metrekübü buldu.

 

Hedefimiz 2023 yılında bu gazı milletimizin kullanımına sunmaktır.

'Kaşif' adını verdiğimiz deniz altı robotu sayesinde yüzlerce metre derinlikte ihtiyaç duyulan elektriği ve video görüntülerini uzaktan kumanda ile elde edebileceğiz.

 

Deniz altı robotumuzun ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

 

Kalkınma ve büyüme çabamızın en büyük kalemini oluşturan petrol ve doğalgazda dışarı ödediğimiz rakam azaldıkça bu hizmetlerimizi milletimize daha hesaplı şekilde sunabileceğiz.

 

Bu keşfin en az miktarı ve değeri kadar önemli kabul ettiğim bir husus da milletimize büyük bir moral vermiş olmasıdır.

 

Yıllarca gıpta ile baktığımız bu zenginliklere artık ülkemizin de sahip olabileceğini görmemiz, inşallah diğer alanlardaki mücadelelerimizin başarıya ulaşacağının da işareti.

 

Çifte standart sebebiyle AB'nin güvenirliği zaten azalmıştı. Tartışmalarda Akdeniz'de adil bir tutum takınmazlar ise bu durum AB'nin sonunun geldiğinin resmen ilanı olacak.

 

Büyük ve güçlü Türkiye bırakana kadar durmayacağız, duraksamayacağız. 

 

405 milyar metreküp doğalgazın ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan,, Fatih, sondaj, gemisinde, müjdeyi, açıkladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı