Bilim Kurulu üyesinden 'Virüs gece mi bulaşıyor?' sorusuna yanıt
Haber
20 Kasım 2020 - Cuma 16:08
 
Bilim Kurulu üyesinden 'Virüs gece mi bulaşıyor?' sorusuna yanıt
Artan koronavirüs vakalarından sonra kısıtlama kararları alınırken, Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü konuyla ilgili olarak kendisine yöneltilen "Bu virüs gündüz bulaşmıyor da gece mi bulaşıyor?" sorusuna cevap verdi. Özlü, "Unutmayın ki hafta sonu geceleri gündüzünden daha çok sosyalleşiliyor, hareketlilik artıyordu" ifadelerini kullandı.
GÜNDEM Haberi
Bilim Kurulu üyesinden 'Virüs gece mi bulaşıyor?' sorusuna yanıt

Koronavirüs vakalarında yaşanan artış vatandaşlarda tedirginlik yaratırken, yeni kısıtlama kararları alındı. Alınan karar kapsamında cumartesi ve pazar günleri gecesi sokağa çıkma yasağı getirildi. Bu karar vatandaşlar tarafından tartışma konusu olurken, uzman isimler konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 

Hürriyet'ten Fulya Soybaş'a konuşan Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü, "Hafta sonları gece 20.00'den sonra yasak. Bu virüs gündüz bulaşmıyor da gece mi bulaşıyor?" sorusuna yanıt verdi.

 

"PSİKOLOJİK RAHATLAMA OLSUN"

 

Salgının ilk dönemlerinde hafta sonları tam kapanma olduğunu hatırlatan Özlü, "O zaman da cuma günü alışveriş çılgınlığı yaşanır, caddeler, marketler inanılmaz yoğun olurdu. Pazartesileri de insanlar hafta sonu kapandıkları için bilinçsizce kendilerini sokağa atardı. Bu tarz yoğunlaşmalar alınan tedbirin etkisini azalttığı için bu kez 10.00 ile 20.00 saatleri arasını serbest bıraktık ki hem psikolojik bir rahatlama olsun hem de benzer yoğunluklar yaşanmasın" ifadelerine yer verdi.

 

"UNUTMAYIN Kİ HAFTA SONU GECELERİ HAREKETLİLİK ARTIYORDU"

 

Açıklamalarına devam eden Özlü, "Tabii 'Nasıl olsa gece çıkamayacağım' diyerek gündüzleri şuursuzca sokaklar da parklarda gezilmeyeceğini, gereksiz yoğunluk oluşturulmayacağını umut ediyorum. Ayrıca unutmayın ki hafta sonu geceleri gündüzünden daha çok sosyalleşiliyor, hareketlilik artıyordu" dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bilim, Kurulu, üyesinden, 'Virüs, gece, mi, bulaşıyor?', sorusuna, yanıt,
Yorumlar
Haber Yazılımı