Bakan Dönmez: En ucuz doğal gaz Türkiye’de
Haber
01 Kasım 2021 - Pazartesi 14:12
 
Bakan Dönmez: En ucuz doğal gaz Türkiye’de
Yeni doğal gaz arz planını açıklayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, eylül ayı itibarıyla Avrupa’da vatandaşlarına en ucuz doğalgaz sunan ülke Türkiye olduğunu söyledi. Dönmez yükselen akaryakıt fiyatları nedeniyle 50-60 milyarlık vergi gelirinden de vazgeçildiğini belirtti.
EKONOMİ Haberi
Bakan Dönmez: En ucuz doğal gaz Türkiye’de

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlık adına sunum gerçekleştirerek doğalgaz ve akaryakıtın durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yeni doğalgaz arzı sağlama planını açıklayan Dönmez, “Her bir vatandaşımızın doğal gaz konforunu yaşaması adına mümkün olan bütün yerleşim yerlerine doğal gaz ulaştırmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda, yaptığımız planlama ile 2021-2026 döneminde ilave 367 yerleşim yerine daha doğal gaz arzı sağlanacağının müjdesini de buradan vermek isterim” dedi.

‘ARZ SORUNU BEKLEMİYORUZ’

Doğalgazdaki küresel arz sorunlarına ilişkin de açıklamalarda bulunan Dönmez: “Arz güvenliğimiz adına gerekli aksiyonları proaktif şekilde alarak sayılarını ve kapasitelerini artırdığımız doğal gaz ve LNG giriş noktalarımız ile tek kaynağa bağımlılık oranımız düşürülmüş olup, bu kış herhangi bir arz sorunu yaşanmasını beklemiyoruz” dedi.

Dönmez akaryakıt fiyatlarındaki artışa ilişkin de, “Enerji sektöründeki bir diğer önemli husus da akaryakıt fiyatlarıdır. Küresel piyasalardaki fiyat artışlarının doğrudan vatandaşlarımıza yansımasını önlemek adına, Devletimizin 2021 yılında 50-60 milyar TL aralığında bir vergi alacağından vazgeçmesi öngörülüyor” dedi.

YENİ KEŞİFLER

Dönmez yeni keşifler konusunda da, “Fatih sondaj gemimiz ile Karadeniz’in Sakarya Havzasında hem kendi tarihimizdeki hem de 2020 yılında dünya denizlerindeki en büyük doğal gaz keşfini gerçekleştirdik. Keşfi yapılan 540 milyar metreküplük doğal gaz rezervini Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 yılında vatandaşlarımızın kullanımına sunmak için çalışmalarımız planlanan şekilde ilerlemektedir” ifadelerini kullandı.

EN UCUZ DOĞALGAZ  TÜRKİYE’DE

Bakan Dönmez, şöyle devam etti: “2000’li yıllarda sadece 5 şehrimizde doğalgaz kullanılmaktayken, bugün 81 ilimizin tümüne ve 604 ilçe ve beldemiz ile 171 OSB’ye doğalgaz ulaştırılmış durumdadır.Küresel enerji hammadde fiyatlarında yaşanan şok artışlara karşı vatandaşlarımızı korumak amacıyla, maliyetin yaklaşık yarısı devletimiz tarafından üstlenilmektedir.Eylül ayı itibarıyla Avrupa’da vatandaşlarına en ucuz doğalgaz sunan ülke Türkiye olup, elektrikte ise Ukrayna ve Sırbistan’dan sonra en ucuz üçüncü ülke konumundayız. Bu kış herhangi bir arz sorunu yaşanmasını beklemiyoruz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakan, Dönmez:, En, ucuz, doğal, gaz, Türkiye’de,
Yorumlar
Haber Yazılımı