Baharda görmeli muhteşem Bursa şelaleleri...
Haber
26 Mart 2019 - Salı 20:09
 
Baharda görmeli muhteşem Bursa şelaleleri...
“Velhasıl Bursa sudan ibarettir” demiş Evliya Çelebi... Baharın gelişiyle birlikte hafta sonu tatilinde değerlendirilmesi gereken Bursa şelalelerini siz Bursalılar ve ziyaretçileri için derledik.
SEYAHAT Haberi
Baharda görmeli muhteşem Bursa şelaleleri...

Şapçı ŞelalesiMustafa Kemalpaşa İlçesinin Şapçı köyünde bulunan Şapçı Şelalesi, yüksekliği 15 metreyi bulan kaynağı Uludağ’dan gelen bir şelaledir.  Bölge yoğun meşe, ıhlamur ve kayın ormanı içindedir.

İlçeye 15 km uzaklıkta olan Şapçı Köyü’ ne günün belirli saatlerinde köy otobüsleri mevcuttur. Şapçı köyünden sonra 1,5 saatlik bir yürüyüş mesafesi ile şelaleye ulaşılabilir. Köye kadar yol asfalt olup, köyden sonrası yaz aylarında araçla devam edilebilir.

Kıran Köyü Dokuzlar Şelalesi ( Yeşil Havuzlar)İnegöl’e 13 km uzaklıkta olan bu şelale, Kuzyatağı ve balaban yaylasından inen kar suları arka arkaya 9 küçük şelale oluştururlar. İsmini bu şelalelerden almaktadır.  Yürüyüş grupları tarafından oldukça sık düzenlenen etkinliklere ev sahipliği yapar. Bölgede piknik alanı vardır.

Alaçam ŞelalesiKestel’ in Alaçam Köyüne 1 km uzaklıkta olan Alaçam Şelalesi’ de diğer Bursa şelaleleri gibi Uludağ’ dan gelen su ile oluşmaktadır. Yaz aylarında bile oldukça serin olmasından dolayı Bursalıların uğrak mekanı haline gelmiştir. Bölgede bulunan ahşap restoranlar ve piknik alanları ile Yerel Turizm’ de öncülük eden yerler arasındadır.

Saitabat ŞelalesiBursa’ dan 21 km uzaklıkta olan Saitabat Şelalesi özellikle doğa sporları ile ilgililerin buluşma noktası haline gelmiştir. Ankara yolunun 14. Km den sonra sağa doğru 7 km içeridedir. Hafta sonu mangalcıların uğrak yeri olan şelalenin iki tarafında ise alabalık restoranları mevcuttur.

Kürekli ŞelalesiYıldırım ilçesinde bulunan Küreklidere şelalesi 82 metre yükseklikten dökülmektedir.

Kent ormanının gözdesi olan kürekli şelalesi, Cumalıkızık köyü yakınlarında olmasından dolayı çok daha fazla ziyaretçi çekiyor. Çevresinde piknik alanları hafta sonu piknik organizasyonları için vazgeçilmez yerler arasında. Bölgede alabalık restoranlarının olması da kısa süreli ziyaretler için fırsat oluşturuyor.

Oylat Şelalesiİnegöl ilçesinde 25 km mesafede olan oylat şelalesi, Oylat kaplıcaları’ nın 1 km ilerisindedir.

Oylat kaplıcalarından yürüyüş parkuru ile ulaşılabilen şelaleye araç yolu bulunmuyor. Bölge yoğun çam ağaçları ile kaplı olmasından dolayı serin bir ortamdır.

Piknik alanı ve Kaplıca bölgesinde yeme içme mekanları bulunan Oylat Şelalesi, girişinde bir mağara ile ziyaretçilerini karşılamaktadır. Yürüyüş mesafesinde olan bu güzellikler görülmeye değer olduğunu söyleyebiliriz.

Suuçtu ŞelalesiMustafakemalpaşa İlçesine 10 km uzaklıkta olan Suuçtu şelalesi 38 km yükseklikten dökülmektedir.

İlçenin su ihtiyacını da karşılayan bu akarsu, fay hattının çökmesi ile oluşmuştur. Suyun döküldüğü yerde serinlemek isteyen vatandaşlar da yüzmektedir.

Etrafında bulunan piknik alanlarına hafta sonu Bursalılar tarafından yoğun ilgi gösterilmektedir.  Çevresinde restoran ve kahvaltı mekanları da bulunmaktadır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Baharda, görmeli, muhteşem, Bursa, şelaleleri...,
Yorumlar
Haber Yazılımı