AB’den Yunanistan’a bir tepki daha!
Haber
04 Haziran 2021 - Cuma 09:39
 
AB’den Yunanistan’a bir tepki daha!
Mültecilere yönelik geri püskürtme adı altındaki davranışlarıyla sıkça gündeme gelen Yunanistan hükümeti bir kez daha Brüksel tarafından uyarıldı. Hürriyet’te yayınlanan haberin detayları...
DÜNYA Haberi
AB’den Yunanistan’a bir tepki daha!

Avrupa Birliği Komisyonu, Yunanistan’ın Türkiye sınırından mülteci geçişlerini engellemek amacıyla kullanmayı planladığı unsurlar arasında yer alan ses topuna ilişkin haberleri endişeyle not ettiğini bildirdi. AB Komisyonu, Atina’dan bilgi talep edildiğini açıkladı.
 

 

AB’nin dış sınırlarındaki altyapının ilgili üye ülkenin sorumluluğunda olduğunu hatırlatan AB Komisyonu sözcülerinden Adalbert Jahnz, dış sınırlarda alınacak önlemlerin orantılı olması, temel haklara ve iltica hukukuna saygı göstermesi gerektiğini söyledi. Jahnz, “AB Komisyonu, ‘ses topu’ adı verilen ekipmanın kullanıldığına yönelik haberlerden endişe duymaktadır. Görünüşe göre bu ekipman sınır geçişlerini caydırmak için kullanılıyor.


AB Komisyonu, Yunanistan makamlarıyla irtibat halindedir. Kendilerinden bu konuda bilgi istedik” dedi. Yunan polisine ait zırhlı araçların üzerine yerleştirilen uzun menzilli ve sağır edici ses üretme kapasitesine sahip cihaz, insan hakları örgütlerinin de tepkisine neden oluyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: AB’den, Yunanistan’a, bir, tepki, daha!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı