AB’de yüz milyonlarca dozun teslimatı tehlikede
Haber
17 Haziran 2021 - Perşembe 11:30
 
AB’de yüz milyonlarca dozun teslimatı tehlikede
Alman biyoteknoloji CureVac, yeni tip koronavirüse karşı geliştirdiği aşının üçüncü aşama klinik denemelerde yalnızca yüzde 47 etkinlik gösterdiğini açıkladı. Sonuçlar, Avrupa Birliği'ne (AB) yüz milyonlarca dozun potansiyel teslimatı konusunda endişe yarattı.
DÜNYA Haberi
AB’de yüz milyonlarca dozun teslimatı tehlikede

“CVnCoV” olarak adlandırılan aşının hayal kırıklığı yaratan etkinliği, Avrupa ve Latin Amerikada yaklaşık 40 bin gönüllüyle yapılan çalışmada 134 Covid-19 vakasına dayanan bir ara analizden sonra ortaya çıktı.

 

Bununla birlikte, son derece nadir olmasına rağmen ölümcül kan pıhtılarına neden olabilen AstraZeneca/Oxford ve Johnson&Jonhson aşılarına alternatif olarak görülen CureVacın sonuçları bu konuda umutları tüketti. Söz konusu aşının, küresel bağışıklık amaçları doğrultusunda, düşük ve orta gelirli ülkelere de yardımcı olması bekleniyordu.

 

 

AB İLE 425 MİLYON DOZLUK ANLAŞMASI BULUNUYOR

Diğer taraftan, CureVac ile büyük bir tedarik anlaşması yapan AB, Kasım ayında şirketten 180 milyonu isteğe bağlı olmak üzere 405 milyon doz aşı için imza attı. Bunu, Almanya ile 20 milyon doz daha için yapılan bir mutabakat zaptı izledi.

 

 

HİSSELERİ YÜZDE 50'DEN FAZLA DÜŞTÜ

CureVacın ABD'de işlem gören hisseleri, verilerin yayınlanmasının ardından mesai sonrası işlemlerde yüzde 50,6 düşüşle 46,81’e geriledi.

CureVac, klinik denemeler esnasında meydana gelen Covid-19 enfeksiyonlarından en az 13 varyantın sorumlu olduğunu açıkladı. Şirket, ara sonuçların aşının genç katılımcılarda etkili olduğunu gösterdiğini, ancak şiddetli Covid için en fazla risk altındaki yaş grubu olan 60 yaşın üzerindekilerde etkinliğinin kanıtlanamadığını da belirtti.

Şiket "Daha güçlü bir ara sonuç umarken, bu eşi benzeri görülmemiş geniş çeşitlilikte yüksek etkinlik göstermenin zor olduğunun farkındayız. En az 80 ek vaka ile nihai analize doğru devam etmeyi planlıyoruz, ardından genel aşı etkinliği değişebilir” açıklaması yaptı.

 

 

YÜZDE 47 ETKİNLİK BİLE ŞU ANDA ÇOK DEĞERLİ

Bununla birlikte, Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezinde bulaşıcı hastalık uzmanı olan Dr. Amesh Adalja, varyantların etkinlik oranındaki etkisinin tam olarak açıklanmadığını ve hala CureVacın ciddi hastalıkları, hastaneye yatışları ve ölümü durdurma yeteneği hakkında özel olarak veri görmek istediğini belirterek, "Semptomatik hastalıkta yüzde 47lik bir etkinlik bile, içinde bulunduğumuz şu durumda çok değerli. Aşıların yapmasını istediğimiz tek şey buydu” dedi.

 

 

 

 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: AB’de, yüz, milyonlarca, dozun, teslimatı, tehlikede,
Yorumlar
Haber Yazılımı